Kush ishte marinsi i masakrës së Kalifornisë

r2

Autori i masakrës në Kaliforni, Ian David Long kishte shërbyer si marins në Afganistan dhe vuante nga probleme mendore.

Siç bëhet e ditur, në muajin prill policia ishte thirrur të ndërhynte lidhur me një incident në shtëpinë ku banonte Long.

28-vjeçari po sillej në mënyrë të palogjikshme dhe mjeku që e vizitoi, vlerësoi ne atë kohe se ai vuante nga stresi post-traumatik.

Policia vendosi të mos e arrestonte mbi bazën e ligjit që kërkon ndalim të përkohshëm të personave me probleme psikike.

Shtatë muaj më vonë efektivët u rikthyen në banesën e tij për një arsye të ndryshme… vrasje në masë.

Long vrau me armë zjarri 12 persona dhe plagosi dhjetëra të tjerë në shpërthim të papritur të shtënash në një lokal të Thousand Oaks, ku po festonin student kolegji.

Në një postim në “Facebook”, që mendohet të jetë bëra nga 28-vjeçari pak momente para sulmit, thuhet: “Shpresoj që njerëzit të më quajnë të çmendur. A nuk do të ishte ironi e fatit?! Po jam i çmendur, por e vetmja gjë që juve bëni pas këtyre sulmeve janë lutjet”.

Long u gjet i vdekur brenda ambienteve të lokalit e sipas policisë, mund të ketë vrarë veten. Ai ishte një vizitor i rregullt i barit. Shumica e viktimave të sulmit ishin rreth moshës 20-vjeçare. Mes tyre edhe një polic në krye të detyrës.

 • LAJMI I FUNDIT | Absolut 4, zgjedhjet dhe Bindja e Astrit Patozit
 • LAJMI I FUNDIT | I ftuar në Absolut 4: Astrit Patozi, koordinator i Bindjes Demokratike
 • LAJMI I FUNDIT | I ftuar në Absolut 4: Lutfi Dervishi, gazetar
 • LAJMI I FUNDIT | Të ftuar: Afrim Krasniqi, analist; Erion Tase, Akademia e Studimeve Politike
 • LAJMI I FUNDIT | Patozi: Partitë e reja janë të frikësuara nga tjetërsimi i votës
 • LAJMI I FUNDIT | Astrit Patozi: Çakejtë e politikës vjedhin njëri-tjetrin
 • LAJMI I FUNDIT | Patozi: Shpresoj që të jenë zgjedhjet e fundit që bëhen me komisionerë politikë
 • LAJMI I FUNDIT | Dervishi: Më 25 prill nuk do të ndodhë asgjë, por çfarë do të dalë më pas?
 • LAJMI I FUNDIT | Patozi: Shpëtimin nuk e kërkojmë te partitë politike, por te institucionet
 • LAJMI I FUNDIT | Patozi: Ne duam që kryeministrin e Shqipërisë ta fusim në “kafaz”
 • LAJMI I FUNDIT | Patozi: S’jemi as naivë dhe as patetikë, ne s’kemi dalë për të përmbysur "malet"