Bëhuni gati, dimri vjen këtë fundjavë

dimri nentor 1100x620

Ndërkohë që Europa Veriore dhe brigjet Perëndimore të saj dominohen nga vranësira dhe reshje shiu e dëbore të izoluara, zonat Qendrore dhe Lindore të kontinentit po përjetojnë mot të kthjellët dhe të freskët.

Por fundjava përmbys tablotë sinoptike nga Perëndimi në Lindje. Veriu dhe Perëndimi i Europës do të ketë temperatura të larta, mesatarisht 15 gradë Celsius mbi vlerat tipike të nëntorit, ndërsa masat e ftohta ajrore zbresin nga rrethi Polar drejt Juglindjes së Europës.

Shqipëria dhe rajoni do të qëndrojnë nën ndikimin e motit të ftohtë me reshje shiu dhe dëbore nga fundjava deri të paktën të premten tjetër.