Koreja e Veriut i kthehet provokimeve, teston armën e re

koreja 1100x620
In this undated photo released Friday, Nov. 16, 2018, by the North Korean government, North Korean leader Kim Jong Un, center, listens to a military official as he inspects a weapon testing at the Academy of National Defense Science, North Korea. Kim observed the successful test of a "newly developed high-tech tactical" weapon, the nation's state media reported Friday, Nov. 16, 2018, though it didn't describe what sort of weapon it was. Independent journalists were not given access to cover the event depicted in this image distributed by the North Korean government. The content of this image is as provided and cannot be independently verified. Korean language watermark on image as provided by source reads: "KCNA" which is the abbreviation for Korean Central News Agency. (Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

Koreja e Veriut testoi një armë të teknologjisë së re ultramoderne, nën mbikëqyrjen e liderit Kim Jon Un. Lajmi u bë i ditur nga media shtetërore KCNA, ndërsa negociatat për çarmatosjen bërthamore me Shtetet e Bashkuara, kanë ngecur.

Detajet dhe vendndodhja e testimit të armës së re mbeten të panjohura, por ky është sinjali i radhës se Peniani po përgatitet ti rikthehet marrëdhënies ushtarake me Uashingtonin nëse bisedimet do të vazhdojnë të zvarriten.

KCNA pohoi se bëhet fjalë për një armë taktike e kërkuar personalisht nga ish-lideri dhe babai i Kim Jon Un, Kim Jong Il. Në foton e publikuar të premten nga regjimi i Penianit, diktatori shfaqet teksa dëgjon një zyrtar të ushtrisë gjatë testimit të armës. Zyrtarisht Koreja e Jugut pohon se nuk ka informacione për armën e re. “Inspektimi i fundit i Kim Jong Un ishte ai gjatë testimit të raketës Hëasong-15 në 29 nëntor të 2017-tës. Nuk mund të bëjmë komente të tjera mbi aktivitetet e liderit koreanoverior”.

Po një burim i qeverisë koreano jugore tha për CNN se mund të bëhej fjalë për një artileri me rreze të gjatë veprimi, me shumë gjasë një raketahedhëse e shumëfishtë. Kjo është hera e parë që Kim merr pjesë në një ngjarje të tillë ushtarake që prej takimeve historike me presidentin amerikan Donald Trump dhe atë të Koresë së jugut Moon Jae-in.

Pavarësisht pritshmërive që ka pasuan takimit, muajt e fundit nuk ka pasur ndonjë progres. Një zyrtar i Penianit tha në 5 nëntor se nëse SHBA nuk fillon të heqë sanksionet vendi do të riniste aktivitet nukleare.