Gara e fundit për Alonso-n, rikthim i bujshëm i Kubica-s

alonso 1100x620
Fernando Alonso me Renault

Një legjendë largohet e një legjendë rikthehet. Bëhet fjalët për garat e Formula 1, atje ku ditën e diel në pistën e Abu Dhabit, Fernando Alonso do të ulet për herë të fundit në një vendëshen e tij. Pas një karriere brilante 17-vjeçare, piloti spanjoll do t’i thotë lamtumirë garave të shpejtësisë dhe për këtë drejtuesit e Renault kanë menduar që gara e tij e fundit të jetë sa më e veçantë.

Në Abu Dhabi, Alonso do të garojë me një makinë të personalizuar, me ngjyrat e kaskës që mban gjithmonë në kokë, me të njëjtat ngjyra me të cilat fitoi titulli kampion në sezonet 2005-2006. Nëse tërheqja e 37-vjeçarit pritej në vitet e fundit, rikthimi i shekullit konsiderohet, ai i Robert Kubicas.

Robert Kubica

Piloti polak, 8 vite pas garës së tij të fundit, do të garojë në sezonin e ardhshëm për skuderinë Williams, me të cilën ka firmosur një kontratë 1-vjecare.

Kubica do të zërë vendin e Sirotkin dhe do të ketë përkrah pilotin e ri që do të debutojë, Geogre Rusell. 33-vjecari i shpëtoi një aksidenti të frikshëm 8 vite më parë në garat Rally pas një pune kolosale është gati të kthejë në realitet një ëndërr të lënë përgjysmë.

 • LAJMI I FUNDIT | "Absolut 4": Sfida e Jozefina Topallit!
 • LAJMI I FUNDIT | E ftuar në "Absolut 4": Jozefina Topalli, kryetare e Lëvizjes për Ndryshim
 • LAJMI I FUNDIT | Të ftuar: Gjergji Vurmo, analist, IDM Albania; Edlira Gjoni, pedagoge Komunikimi
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli në “Absolut 4”: Është sfidë e madhe, sfidat nuk janë kurrë të lehta
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli në “Absolut 4”: Lëvizja për Ndryshim, thirrje drejt kurajës së njerëzve
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli: 25 prilli do ta bëjë faktor ndryshimi Lëvizjen për Ndryshim
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli: 25 prilli, fillimi i rënies së sundimit të tre kryetarëve
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli: Jetën time më të gjatë në politik e kam në opozitë
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli: Mua më pëlqen opozitarizmi, në shpirt jam rebele
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli: Kurrë nuk do t’i kisha djegur mandatet
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli: As sondazhet e veta nuk e çojnë askund PD-në
 • LAJMI I FUNDIT | Topalli: Basha-Kryemadhi-Meta, nuk janë ndryshimi