Festohet 106 vjetori i Pavarësisë, në Vlorë bëhen bashkë Rama dhe Meta

IMG 20181128 WA0002 1100x620
Kryeministri Edi Rama, Presidenti Ilir Meta dheKryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, në Vlorë

Në 106-vjetorin e Pavarësisë, Presidenti i vendit Ilir Meta dhe Kryeministri Edi Rama janë bërë pjesë e ceremonisë zyrtare të zhvilluar si çdo vit në Vlorë. Në ceremoni ka qenë i pranishëm edhe kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi. Meta dhe Rama vendosën kurora me lule në monumentin e pavarësisë, në një ditë me shi ku nuk ishin mbledhur shumë vizitorë.

Më herët në mëngjes, Kryeministri Rama postoi në llogarinë e tij në Facebook një fotografi të pak ditëve më parë ku ai dhe Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj bashkonin duart mbi flamur.

MIRËMËNGJES 😀dhe GËZUAR DITËN E FLAMURIT🇦🇱

Posted by Edi Rama on Tuesday, November 27, 2018

Në Tiranë, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi homazhe tek varrezat e Dëshmorëve të Kombit, pasi për PD 28 nëntori konsiderohet edhe si Dita e Çlirimit.

Gjithashtu në Tiranë u organizua në Sheshin Skënderbej edhe një ceremoni nga Bashkia e kryeqytetit, ku ishte i pranishëm edhe kryetari Erion Veliaj.

Ceremonia e Ditës së Pavarësisë në Tiranë

Shpallja e Pavarësisë
Më 28 nëntor 1912 u shpall Pavarësia e Shqipërisë nga Perandoria Osmane, nga një grup atdhetarësh shqiptarë të kryesuar nga Ismail Qemali.

Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare. Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, Asambleja e Vlorës formoi qeverinë e parë të Shqipërisë së Pavarur të drejtuar nga Ismail Qemali si dhe Pleqësinë. Njohja ndërkombëtare e pavarësisë si dhe përcaktimi i kufijve të Shqipërisë do të bëhej pas disa muajsh, në Konferencën e ambasadorëve në Londër.

A2 iu uron të gjithë shqiptarëve Gëzuar Ditën e Pavarësisë!