Europa League, shorti vendos përballë Lazio – Sevilla

2588972 w1 1100x620
NYON, SWITZERLAND - DECEMBER 17: A view of the draw results as shown on the big screen following the UEFA Europa League 2018/19 Round of 32 draw at the UEFA headquarters, The House of European Football on December 17, 2018 in Nyon, Switzerland. (Photo by Harold Cunningham - UEFA/UEFA via Getty Images)

Përpos Champions League, shorti vendosi sfida interesante edhe në UEFA Europa League. Lazio – Sevilla është dueli më i fortë i këtij raundi. Të kaltrit e Thomas Strakoshës sfidojnë një skuadër eksperte të këtij kompeticioni siç është Sevilla, e cila e ka fituar plot 5 herë këtë trofe.

Inter, i zbritur nga Champions League, do luajë përballë Rapidit të Vienës ndërsa Napoli, edhe ai me të njëjtin rrugëtim, do të ndeshet me zviceranët e Zurich. Në takimet e tjera, shorti rezervoi duele të lehta kryesisht për skudrat angleze, Chelsea dhe Liverpool.

Përballjet e fazës së 1/16-ave

Viktoria Plzeň – Dinamo Zagreb
Club Brugge – Salzburg
Rapid Wien – Inter
Slavia Praha – Genk
Krasnodar – Leverkusen
Zürich – Napoli
Malmö – Chelsea
Shakhtar Donetsk – Eintracht Frankfurt
Celtic – Valencia
Rennes – Real Betis
Olympiacos – Dynamo Kyiv
Lazio – Sevilla
Fenerbahçe – Zenit
Sporting – Villarreal
BATE Borisov – Arsenal
Galatasaray – Benfica