Hakerat sulmojnë komunikimet e BE

haker 1100x620

Hakerat kanë shënjestruar komunikimet diplomatike të Bashkimit Europian. Sipas “New York Times”, mijëra mesazhe janë interpretuar përgjatë 3 viteve, në të cilat diplomatët europian i referoheshin çështjeve të ndryshme, nga presidenti amerikan Donald Trump deri tek tregtia globale.

Sulmi u zbulua nga kompania e sigurisë kibernetike Area 1. Zyrtarët europian pohuan se informacionet e klasifikuara si konfidenciale dhe sekrete nuk ishin prekur nga sulmi kibernetik.

Sipas një eksperti të cituar nga “New York Times”, metodat e përdorura nga hakerat ishin të ngjashme me ato te praktikuara më parë nga ushtria kineze.

Në një prej kabllove diplomatike përmendet takimi i muajit korrik mes presidentit Donald Trump dhe homologut rus Vladimir Putin. Diplomatët e cilësojnë sulmin si të suksesshëm, të paktën për Putinin.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, asnjë humbje jete, 10 raste të reja
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 16 të shëruar në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi, 20 të shtruar në spital, 6 pacientë në terapi intensive