Çeki, shpërthim në minierë: Të paktën 13 viktima – A2

Çeki, shpërthim në minierë: Të paktën 13 viktima

Të paktën 13 persona humbën jetën dhe 10 të tjerë mbetën të plagosur gjatë një shpërthimi në një minierë në Çeki.

Kjo është konfirmuar nga autoritetet lokale. Shumica e viktimave janë shtetas polakë, njofton agjencia shtetërore që menaxhon minierën.

Shpërthimi ndodhi në një thellësi prej 800 metrash. Operacionet e shpëtimit u vështirësuan për shkak të zjarrit që nisi në tunel pas shpërthimit.

Ndihmat në minierën e tragjedisë

Miniera gjendet në qytetin lindor Karvina, në afërsi të kufirit mes Çekisë dhe Polonisë.

Shkarkoni aplikacionin e A2