Bilanci tragjik i cunamit: 429 të vdekur, por me dhjetëra nuk gjenden ende

Autoritetet indoneziane kanë përditësuar numrin e të vdekurve si pasojë e cunamit që ka përfshirë zonën e Sumatrës dhe Javës të shtunën e kaluar.

Sipas burimeve zyrtare, të vdekurit kanë arritur shifrën e 429, por bilanci mbetet ende i përkohshëm duke parë që rreth 130 veta nuk i përgjigjen thirrjeve dhe janë deklaruar të zhdukur. Të plagosurit deri metani janë më shumë se 1400, disa prej tyre në gjendje të rëndë.

Të shtunën dallgë gjigande u përplasën në qytezat bregdetare të Sumatrës dhe Javas duke vrarë të paktën 320 vetë e duke plagosur mbi 1 mijë të tjerë.

Mendohet se aktiviteti i vullkanit Anak Krakatau shkaktoi rrëshqitje nënujore dheu, çka solli më pas dallgët shkatërruese.

Shkarkoni aplikacionin e A2