Moti për nesër, vijojnë shirat, dëborë deri në 50 centimetra në zonat malore – A2

Moti për nesër, vijojnë shirat, dëborë deri në 50 centimetra në zonat malore

Edhe dita e nesërme mbetet me shira deri mesatarë kryesisht në Jug dhe Qendër dhe më pak në zonat Veriore.

Dita e premte sjell përmirësim të motit në gjithë Shqipërinë duke bërë që fundjava të jetë kryesisht e kthjellët por e ftohtë pasi temperaturat do të ulen sërish me 2 – 3 gradë.

Sasia e dëborës në zonat malore do të arrijë deri 50 cm në pjesën më të madhe të vendit por në zona të veçanta mbi 70 cm. Në terma afatmesëm, kjo situatë do vijojë deri me datë 15 janar, ndërsa pjesa e dytë e janarit do të jetë më e butë.