Shpërthim i fuqishëm në universitetin e Lionit në Francë – A2

Shpërthim i fuqishëm në universitetin e Lionit në Francë

Të gjithë studentët dhe stafi akademik janë evakuuar mëngjesin e kësaj të enjteje nga Universiteti i Lionit, pas një shpërthimi të fuqishëm dhe zjarrit, që fillimisht përfshiu tarracën e godinës.

Videot e postuara në rrjetet sociale, tregojnë flakët e zjarrit dhe tymin që pushtoi kampin universitar. Zjarri besohet se ka nisur fillimisht në katin e fundit të godinës, ku ndodhet laboratori i shkencës, që është nën rikonstruksion dhe sipas informacioneve të para, dyshohet se shpërthimi është shkaktuar nga rrjedhja e gazit.

Stafi i universitetit e konfirmoi menjëherë lajmin përmes llogarisë në “Twitter”, ku i bën thirrje studentëve dhe stafit, që të qëndrojnë mbi 100 metra larg godinës.

Autoritetet kanë nisur tashmë hetimin për shkaqet e shpërthimit.

Shkarkoni aplikacionin e A2