Edi Rama votohet sot edhe si ministër i Jashtëm – A2

Edi Rama votohet sot edhe si ministër i Jashtëm

Pasditen e sotme, Parlamenti do të votojë emërimin e Edi Ramës si ministër të Jashtëm.

Për 5 vjet, ky post u mbajt nga Ditmir Bushati, i cili ishte pjesë e shkarkimeve të fund dhjetorit në qeverinë Rama.

Më herët, Presidenti Meta refuzoi dekretimin e Gent Cakajt në këtë detyre, por Rama e ka bërë të qartë se do te jetë vetëm “de jure” në këtë post, ndërsa Cakaj do të vazhdojë të jetë zëvendësministër i Jashtëm dhe “de fakto” do të drejtojë ministrinë.

Shkarkoni aplikacionin e A2