Pasdite rikthehen vranësirat dhe shiu – A2

Pasdite rikthehen vranësirat dhe shiu

Sot moti do të ketë kthjellime dhe vranësira të lehta deri vonë pasdite kur vranësirat shtohen mbi Shqipëri dhe kryesisht në jug, ku priten shira të dobët si dhe në ekstremin verior, ku do të ketë sasi të pakta dëbore.

Nesër vranësirat bëhen dominante në territor duke sjellë reshje të dobëta deri mesatare, por sërish dëbora, edhe nesër kufizohet në zonat malore 700 m.

Rajoni vijon në kushtet e kthjellimeve në pjesën më të madhe të tij, por brigjet veriperëndimore mbeten me vranësira të shpeshta dhe reshje shiu e dëbore.

Ndwrsa nesër reshjet intensifikohen në brigjet Perëndimore; Po ashtu reshje shiu dhe dëbore do të përfshijnë 90% të gadishullit Ballkanik. Temperaturat në rajon, sot dhe nesër, vijojnë me rritje të lehta, ku minimumin rajonal do të jetë -9 në Kroaci-Rumani dhe maksimumi 15 në 18°C, Greqia.

Shkarkoni aplikacionin e A2