Panariti: Cakaj s’duhet ta pranonte postin e kryediplomatit – A2

Panariti: Cakaj s’duhet ta pranonte postin e kryediplomatit

I ftuar ne A2, ish-ministri i Jashtëm, Edmond Panariti thotë se Gent Cakaj nuk duhet ta pranonte detyrën e kryediplomatit shqiptar në një moment kyç, siç është integrimi në BE apo marrëveshja me Greqinë. Ndikim do të ketë edhe për Kosovën.

“Ne ndodhemi në kuadrin e një absurdi dhe do të presim sa kushtetues do të jetë ky vendim. Por në të njëjtën kohë kemi dhe një gropë të madhe me mosfuksionimin e Gjykatës Kushtetuese. Vendosja e Gent Cakajt në krye të diplomacisë krijon një backup të një qëndrimi që nuk është qëndrimi zyrtar i qeverisë së Kosovë. Unë habitem përse u insistua dhe vetë zoti Cakaj nuk duhet ta kishte pranuar këtë post”, tha ndër të tjera Panariti.

Shkarkoni aplikacionin e A2