SHBA paralajmëron Kosovën, pasoja nëse nuk hiqet tarifa – A2

SHBA paralajmëron Kosovën, pasoja nëse nuk hiqet tarifa

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkuan të premten pezullimin e menjëhershëm të tarifës në importet nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina,  si masë e nevojshme për të rimëkëmbur procesin e bisedimeve Kosovë – Serbi.

The United States fully supports the European Union led Dialogue between #Kosovo and #Serbia. A comprehensive, mutually…

Gepostet von U.S. Embassy Pristina, Kosovo am Freitag, 25. Januar 2019
Deklarata e ambasadës amerikane në Prishtinë

Përmes një deklarate, ambasada amerikane në Prishtinë tha se veprimet që minojnë këto bisedime dhe refuzimi për pezullimin e tarifës janë kundër interesave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

 Në deklaratë paralajmërohen pasoja të mundshme në marrëdhëniet mes Kosovës dhe ShBA, në rastin se do të ndërmerren veprime të ngjashme.

Shkarkoni aplikacionin e A2