BE njeh Guaidon President të përkohshëm të Venezuelës

int l venezuela s guaido pressures maduro over humanitarian aid 1549196430916 600x338

Britania e Madhe, Spanja, Franca dhe vende të tjera Europiane kanë njohur zyrtarisht liderin e opozitës, Huan Guaido si president të përkohshëm të Venezuelës.

Vendimi erdhi pasi presidenti Nikolas Maduro refuzoi ultimatumin nga Bashkimi Europian për të shpallur zgjedhje të parakohshme. Guaido u vetëshpall lider I përkohshëm I vendit muajin e kaluar dhe menjëherë mori mbështetje nga Shtetet e Bashkuara.

Brukseli I bëri thirrje Guaidos që të organizojë zgjedhjet e reja presidenciale, sa më parë që të jetë e mundur. Ndërsa, Rusia që gjendet në krah të Maduros, akuzoi vendet e BE-së për përzierje në punët e brendshme të Venezuelës.