Maduro rishikon marrëdhëniet me BE: Kukulla të Trump

maduro 1100x620

Venezuela do të rishikojë marrëdhëniet me vendet e Bashkimit Evropian që kanë njohur liderin e opozitës, Huan Guaido si president të përkohshëm të vendit.

Nikolas Maduro i akuzon këto shtete për mbështetje të një grushti shteti të mundshëm kundër tij. Një sulm më të drejtpërdrejtë pati për kryeministrin spanjoll, nga i cili siç duket nuk e priste këtë vendim.

Duke iu referuar kryeministrit spanjoll, Maduro tha se  “i them zotit Pedro Sanchez, nëse një ditë do të ketë kryengritje, nëse do të ketë ndërhyrje ushtarake amerikane, duart e tua do të lyhen me gjak, njësoj si ato të Hoze Mari Aznar në luftën në Irak. Do të njollosen përgjithmonë me gjak dhe historia do t’iu kujtojë ju si kukulla që u vendos në shërbim të politikave ndërhyrëse të Donald Trump”.

Maduro gjatë intervistës ku akuzon liderët evropian

 Më herët, Franca, Spanja, Britania, Gjermania dhe disa shtete të tjera anëtare të BE-së, koordinuan lëvizjet e tyre duke njohur Guaidon si lider legjitim pas skadimit të ultimatumit 8 ditor për Maduron që të shpallte zgjedhje të parakohshme presidenciale.

Ky i fundit paralajmëroi më herë gjatë një interviste se Venezuela mund të përballet shumë shpejt me një luftë civile të nxitur nga Shtetet e Bashkuara që mbështesin Guaidon. 

  • LAJMI I FUNDIT | Arrihet marrëveshja për Reformën Zgjedhore
  • LAJMI I FUNDIT | Yuri Kim: Çdo palë kontribuoi shumë dhe lëshoi shumë
  • LAJMI I FUNDIT | Marrëveshja për Reformën Zgjedhore, Soreca: Shqipëria është më pranë BE
  • LAJMI I FUNDIT | Lulzim Basha: Hap përpara për zgjedhje të lira
  • LAJMI I FUNDIT | Gjiknuri: PD hoqi dorë nga kërkesat absurde
  • LAJMI I FUNDIT | Bylykbashi: Do të ketë identifikim biometrik per zgjedhjet e ardhshme
  • LAJMI I FUNDIT | Bylykbashi: Dakordësia riformaton KQZ
  • LAJMI I FUNDIT | Presidenca: Jo e mjaftueshme për të garantuar zgjedhje të lira