Mogherini: Fola me Vucic, taksa duhet të hiqet, të rifillojë dialogu

Vucic and Mogherini 800x450 600x338

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për politikën e jashtme, Federica Mogherini deklaroi përmes një postimi në rrjetet sociale përmbajtjen e bisedës së saj me presidentin serb Aleksander Vucic mbi çështjen e Kosovës.

Postimi i Federica Mogherini

Sipas Mogherinit, normalizimi i  marrëdhënieve dhe “ marrëveshja për çështjet e mbetura të hapura është urgjente për përparimin të Kosovës dhe Serbisë në Bashkimin Evropian, për paqen dhe stabilitetin në rajon”.

 Ajo përfundon duke shtuar se ”taksat duhet të hiqen, kurse dialogu duhet të rifillojë”.