BAFTA: 7 çmime për “The Favourite”

bafta 600x338

“The Favorite” ishte fituesi i madh i ceremonisë prestigjioze të çmimeve “Bafta”, duke e mbyllur mbrëmjen me plot 8 trofe.

Drama e vendosur në shekullin e 18-të, u vlerësua ndër të tjera si filmi më i mirë britanik, për skenarin, produksionin e gjithashtu për aktoren më të mirë, Olivia Kolman.

Sa i përket meshkujve, trofenë e rrëmbeu Rami Malek, për rolin e Fredi Merkurit në Bohemian Rapsodi. Aktori që është vlerwsuar edhe më “Golden Globe” dhe çmimin Sag, bëhet një prej pretendentëve kryesor për Oskar.

Drama muzikore “A Star is Born” me regjisor Bradly Cooper, uvlerësua për muzikën më të mirë origjinale.