“Dhuna”, policia: Arrestohet Presidenti i Kamzës, drejtori sportiv dhe shefi i klubit

64722c8d 5b5b 4727 93a5 b4d355d59d2e 1100x620

Me anë të një deklarate për mediat, Policia ka bërë të ditur se për dhunën ndaj arbitrit në ndeshjen mes Kamzës dhe Laçit është vënë në pranga Presidenti i Kamzës Naim Qarri, drejtori sportiv Andi Matraxhiu, shefi i klubit, Albert Bana, si dhe tifozi me inicialet E.Gj.

Sipas policisë, dyshohen si autorë të dhunës edhe shtetasit: B.Q., A.Q., A.Q. dhe K.Q., tifozë, të cilët janë shpallur në kërkim policor.

Arrestimi i 4 shtetasve si dhe shpallja në kërkim e 4 të tjerëve u bë për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës” dhe “Prishje e qetësisë publike”.

“Këtë ndeshje Komisariati i Policisë Nr. 5 Tiranë nuk e ka marrë përsipër, pasi nuk janë zbatuar detyrimet dhe përgjegjësitë sipas përcaktimeve të ligjit 79/2017 datë 27.04.2017 “Për Sportin”.

Megjithatë Komisariati i Policisë Nr. 5 Tiranë për sigurimin e rendit e sigurisë publike jashtë ambienteve të stadiumit, para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes, hartoi plan masash.

Kjo ndeshje është marrë përsipër për sigurimin e nga SH.R.S.F. “Oktapus 1 Security”, të cilët kanë qenë në stadium me 12 efektiv të saj.

Në përfundim të kësaj ndeshje një punonjës i SH.R.S.F., i cili ishte në hyrjen kryesore të stadiumit hapi portën dhe kërkoj ndihmën e policisë, pasi disa tifozë kishin hyrë në fushë dhe kishin goditur arbitrin dhe punonjësit e SH.R.S.F-së.

Pas këtij njoftimi shërbimet e planizuara me shërbim sipas urdhrit të shërbimit, janë futur në ambientet e stadiumit, duke bërë të mundur marrjen në mbrojtje të gjyqtarëve dhe vendosjen e rendit e qetësisë, duke vazhduar me shoqërimin e personave të futur në fushë dhe ata të cilët kishin goditur gjyqtarin e ndeshjes. Në lidhje me sqarim e kësaj ngjarje janë shoqëruar edhe 14 shtetas të tjerë”, thuhet më tej në njoftimin e policisë.