Reeker: Taksa rrezikon marrëdhëniet SHBA-Kosovë

640D25F7 5CE0 4083 9FC6 A77E7BB02A02 cx0 cy5 cw0 w1200 r1 s 1100x620

Taksa ndaj Serbisë rrezikon marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara. Paralajmërimi vjen nga Ndihmës sekretari ardhshëm i Shtetit për Evropë dhe Azi, Philip Reeker.

Duke folur nga Shkupi, ai kërkoi që Prishtina të pezullojë taksën 100% në mënyrë që t’i hapet rrugë dialogut dhe arritjes së marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Reeker thotë se Kosova nuk humb asgjë nëse negocion, por mund të rrezikojë gjithçka nëse nuk ulet në tryezën e negociatave.

Ndër të tjera, zyrtari amerikan kritikon dhe Beogradin për qasjen agresive ndaj Prishtinës në negociata.