VAR dhe Porto protagonistë, Roma eliminohet nga “dora” e Florencit

porto 600x338

Porto është e kualifikuara e dytë sonte pas Manchester United, pas fitores në kohën e dytë shtesë.

Tiquinho kishte kaluar portugezët në avantazh, por gjithçka ishte ekuilibruar nga kapiteni romanist De Rossi.  Në pjesën e dytë, më i miri në fushë, maliani Marega godet sërish portën e Romës në minutën ’52, duke çuar në barazim golat e dy ndeshjeve.  

Roma reziston deri në 90 minutat e ndeshjes, madje në kohën shtesë ka disa raste të thjeshta për të shënuar me boshnjakun Edin Dzeko. Kur ekipet ishin gati për të vendosur kualifikimin me penalltitë, një dorë e Florenzit që mban një kundërshtarë në zonën e rreptësisë. Arbitri Shakir jep penalltinë pas konsultimit në VAR. Është minuta e 117 dhe Alex Telles nuk gabon.

Dy minuta më vonë janë romanistët që pretendojnë një penallti për një faull të Maregas ndaj Schick, por asgjë nuk ndodh dhe Porto kualifikohet në 1/8 e Champions.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, shtohen sërish rastet, 132 në 24 orë
  • LAJMI I FUNDIT | Asnjë humbje jete, po marrin trajtim spitalor të specializuar 26 pacientë
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 29 të shëruar në 24 orë