Seancë të mërkurën, agjenda “Rama” dikton Kuvendin. Opozita në protestë

Agjenda e kryeministrit  e zhvendos seancën plenare të mërkurën. Deputetët u njoftuan për këtë zhvillim gjatë mbledhjes së grupit parlamentar socialist.

E nuk vonoi dhe kundërpërgjigja e demokratëve që aktivizuan strukturat për t’u përgatitur për protestë një ditë më herët. Një protestë e cila pritet ta gjejë Kuvendin me 101 deputetë, pasi Halil Jakimi pranoi të marrë mandatin e deputetit të PD-së Dibër.

Përballë një jave të ngjeshur me lajme jo shumë pozitive, Kryeministri  porositi deputetët e tij të jenë më aktivë në rrjetet sociale.

Po ashtu dhe “ushtria” e koordinatorëve digjitalë e përbërë kryesisht nga të rinj e FRESH-it, u kërkua të jetë më efikase, për të komentuar në çdo lajm të shpërndarë në rrjetet sociale e portale, kundër qeverisë.

Edhe pse prej kohësh qarkullonte në korridoret e kryesisë së kuvendit, socialistët kanë vendosur ti japin 3 muaj kohë komisionit të reformës zgjedhore dhe të zëvendësojnë Blerina Gylametin me Damian Gjiknurin në krye të tij.

  • LAJMI I FUNDIT | Janë 82 të infektuarit e rinj me COVID-19
  • LAJMI I FUNDIT | 11 pacientë ndodhen në terapi intensive, 6 të intubuar
  • LAJMI I FUNDIT | Në Tiranë 30 raste, 11 në Shkodër, 41 pacientë janë shëruar