Opozita organizon protesta, Kurti: Mobilizim popullor për zgjedhje të reja në Kosovë

OPOZITA KOSOVE frame 449 1100x620

Frymëzuar nga zhvillimet në rajon, opozita në Kosovë do të zhvillojë protesta popullore kundër qeverisë së drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj.

Kjo u njoftua nga kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili përmes një konference tha se qëllimi i vetëm është rrëzimi i ekzekutivit dhe i presidentit Hashim Thaçi.

 “Natyrisht që shkarkimi i presidentit dhe largimi i kryeministrit kërkojnë një mobilizim opozitar por edhe popullor”, deklaroi lideri i Vetëvendosjes.

Albin Kurti

Më tej Kurti renditi arsyet pse duhet të protestohet, ndërsa lëshoi akuza të rënda ndaj kryeministrit dhe presidentit.

“Kërcënoi ish prokurorin e vetëm që shprehu integritet, Elez Blakaj, ky kryeministër bëri pazar me Milan Radojcic, dhe pagoi 1 milion euro për serbët në veri që nuk paguajnë për energjinë elektrike”, shtoi Kurti.  

Ndër të tjera lideri i Vetëvendosjes tha se Haradinajn dhe Thaçin i ndan taksa ndaj Serbisë, por i bashkon korrupsioni. Sipas tij, ajo që i bashkon është më e fuqishme se ajo që i ndan.

Duke folur për taksën, Kurti tha se ajo duhet të mbetet, veçanërisht pas kushtëzimit të dialogut nga presidenti i Serbisë.