Bulqizë, shpërthen granata, një fëmijë humb jetën dhe një tjetër plagoset

lexingtongrenade 600x338

Një ngjarje e rende ka ndodhur ne fshatin Kokërdhak të Fushë Bulqizës, ku një fëmije ka ndërruar jetë, ndërsa një tjetër është plagosur rëndë.

Shkak i kësaj ngjarje është bërë plasja e një granate, me të cilën dy fëmijët, një djalë dhe një vajzë dyshohet se po luanin.

Edhe pse dy fëmijët u transportuan në spitalin e Bulqizës, njëri prej tyre, djali  i moshës 10 vjeçare nuk i mbijetoi plagëve, ndërsa vajza është dërguar me helikopter në Tiranë për mjekim me te specializuar. Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e kësaj ngjarje të rëndë.