Incidenti në Beograd, Kosova kërkon që BE të disiplinojë Serbinë

PACOLLI SERBIA BE frame 1690 1100x620

Duke marrë shkas nga incidenti diplomatik në Beograd në Samitin Digjital të vendeve të Ballkanit Perëndimor të organizuar nga BE, ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli kërkoi që Brukseli të disiplinojë Serbinë.

 Në një konferencë për shtyp, ai u shpreh i shqetësuar për destruktivitetin dhe agresionin e vazhdueshëm të Beogradit kundër pavarësisë së Kosovës.

 “Ftojmë BE-në që ta disiplinojë Serbinë. Në të ardhmen përndryshe Kosova nuk mund të jetë partnere dhe të jetë prezente në konferenca të këtij lloji. Ftojmë BE-në që ta qartësojnë pozicionin e vet ndaj këtyre agresioneve kundër Kosovës”, deklaroi Pacolli.

Më tej Pacolli foli edhe për turin e tij tre ditor në Afrikë dhe njoftoi se Kosova ka 116 njohje në të gjithë botën. Shefi i diplomacisë së Prishtinës pranoi se përveç Serbisë edhe Rusia lobon kundër pavarësisë.

Ndër të tjera, Pacolli u shpreh optimist duke thënë se edhe 5 shtetet e BE-së do ta njohin pavarësinë e Kosovës një ditë.