Policitë evropiane bashkohen kundër krimit të organizuar shqiptar, 65 të arrestuar në 4 vende

europol 1100x620

Policitë evropiane bashkohen kundër krimit të organizuar shqiptar, 65 të arrestuar në 4 vende.

Një operacion ndërkombëtar e organizuar nga EUROPOL-i ka vënë në pranga 64 anëtarë të një grupi të strukturuar me origjinë shqiptare, që dyshohet se kontrollonin pjesë të tregut evropian të kultivimit dhe trafikut të drogës, por me akuza edhe për prostitucion dhe pastrim parash.

Arrestimet kanë ndodhur në mënyrë të njëpasnjëshme në Belgjikë, Francë, Holandë dhe Itali, dhe ka përfshirë rreth 600 agjentë të reparteve të specializuara të këtyre vendeve.

Pjesa më e madhe e të arrestimeve janë kryer në Belgjikë dhe në Holandë, ku grupi kishte filluar kultivimin e kanabisit në disa parcela.

  • LAJMI I FUNDIT | Janë 67 rastet e reja me COVID-19 në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Dy persona nga Tirana kanë humbur jetën
  • LAJMI I FUNDIT | Janë shëruar 45 qytetarë, 8 janë në terapi intensive
  • LAJMI I FUNDIT | 34 raste në Tiranë, 9 në Shkodër, 6 në Kavajë, 4 në Elbasan
  • LAJMI I FUNDIT | 3 raste në Kurbin dhe Korçë, 2 raste në Kukës dhe Krujë, 1 rast në Fier, Lezhë