19-vjeçari sulmon Sinagogën, 1 viktimë dhe 3 të plagosur

190427204933 10 san diego synagogue shooting 0427 exlarge 169 600x338
***MANDATORY CREDIT: John Gibbins / San Diego Union-Tribune*** MANDATORY CREDIT***, NO SALES, NO FOREIGN, NO MAGS, NO TELEVISION, NO INTERNET***LOS ANGELES DAILY NEWS OUT, ORANGE COUNTY REGISTER OUT, INLAND VALLEY DAILY BULLETIN OUT, LA OPINION OUT. Heavily armed San Diego police officer approached a house thought to be the home of 19 year-old John T. Earnest, who is a suspect in the shooting of four people in a Poway synagogue, killing one, on Saturday April 27, 2019 in San Diego, California. The house is on a cul de sac in the Rancho Penasquitos neighborhood in the north part of the city.

Një person i armatosur hapi zjarr ndaj një Sinagoge në San Diego të Shteteve të Bashkuara duke vrarë një grua dhe plagosur 3 persona të tjerë. Ngjarja po konsiderohet krim urrejtjeje.

I dyshuari, i identifikuar si John Earnest, 19 vjeç, fillimisht u largua nga vendngjarja. Pas një ndjekje të shkurtër, ai u arrestua nga policia lokale. Sherifi i San Diegos, Bill Gore, tha se hetuesit po ekzaminojnë rrjetet sociale të të dyshuarit, për të gjetur prova digjitale.

POWAY, CA – APRIL 27: People embrace outside the Congregation Chabad synagogue on April 27, 2019 in Poway, California. A gunman opened fire at the synagogue on the last day of Passover leaving one person dead and three others injured. The suspect is in custody. (Photo by David McNew/Getty Images)

Gjithashtu njoftoi se po hetohet përfshirja e mundshme e 19-vjeçarit në një tjetër sulm me të shtëna me armë zjarri një muaj më parë në afërsi të një xhamie. Ndërkaq, presidenti Donald Trump shprehu ngushëllimet e tij për familjarët e të prekurve nga kjo ngjarje.