Kremi kundër diellit i rrezikshëm? Shkencëtarët: Kimikatet shkojnë në gjak

KREMI KUNDER DIELLIT frame 33 1100x620

Për dekada të tëra, kremi i plazhit ka qenë një lloj super mbrojtësi, i promovuar nga mjekët dhe ekspertët e bukurisë në të gjithë botën për ruajtjen e lëkurës nga rrezet ultraviolet. Por tani, studiuesit kanë zbuluar se disa prej kimikateve për bllokimin  e rrezeve të dëmshme depërtojnë në gjak në nivele të tilla, sa për të nxitur hetime qeveritare, thotë CNN.

Në veçanti janë 4 kimikate të përdorura në kremrat e plazhit që po merren në shqyrtim nga shkencëtarët. Por a ka vend për panik, e për ta lënë veten të pambrojtur para rrezeve të diellit? “Në asnjë mënyrë”, pohojnë ekspertët, sipas të cilëve të digjesh nga dielli është shumë më me rrezik.

  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 6 viktima në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 146 raste të reja në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 79 të shëruar në 24 orët e fundit, 3695 në total
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 115 të shtruar në spital, 16 në terapi intensive, 5 të intubuar