Janë vetëm 12 km larg njëra-tjetrës, do të udhëtojnë 4000 km për finalen

Screenshot 3 3 600x338

Finalja e Europa League, ndërmjet Chelsea dhe Arsenal, do të luhet më datën 29 maj, në stadiumin Olimpik të Bakusë, në Azerbajxhan. Distanca e stadiumeve të dy skuadrave në Londër është vetëm 12 kilometër.

Por, për duelin që do të përcaktojë trofeun, derbi ndërmjet dy skuadrave londineze do të luhet në afro 4 mijë kilometra distancë. Më komode finalja ndërmjet Tottenhamit dhe Liverpulit, me dy skuadrat që më 1 qershor do të përballen në stadiumin “Wanda Metropolitano” të Madridit.