Protesta e 13 majit, 7 persona të arrestuar

13 MAJ LAJME ORA 18 00 frame 224174 1100x620

7 persona janë arrestuar, ndërsa 22 në total janë proceduar nga Policia e Tiranës për shkak të akteve të dhunës ndaj punonjësve të Policisë dhe institucioneve shtetërore në protestën e 13 majit.

Në njoftimin e Policisë thuhet se gjatë zhvillimit të tubimit si para Kryeministrisë dhe më pas pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, Parlamentit, Ministrisë së Brendshme si dhe te Drejtoria e Policisë së Tiranës, pjesëmarrësit në tubim kanë kundërshtuar, goditur me mjete të forta, fishekzjarrë, tymuese dhe me kapsolla, punonjësit e Policisë, të cilët kanë qenë në shërbim.

“Nga goditjet, kundërshtimet dhe përdorimi i lëndëve piroteknike, sendeve të forta kanë mbetur të plagosur 3 punonjës të Policisë, të cilët morën ndihmën e parë pranë spitalit të Traumës dhe SQU.

Në të gjitha ambientet e përmendura protestuesit si pasojë e përdorimit të fishekzjarrëve, kapsollave e sendeve të tjera kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Bazuar në prova, pamje filmike, raporte shërbimi u arrestuan në flagrancë 7 persona, për kryerjen e veprave penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës” “Prishja e qetësisë publike”, “Shkatërrimit të pronës me zjarr” dhe “Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse, djegëse dhe radioaktive.

Janë proceduar gjithashtu në gjendje të lirë edhe 15 persona të tjerë për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës” “Prishja e qetësisë publike”, “Shkatërrimi i pronës me zjarr” dhe ”Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse, djegëse dhe radioaktive”.

Grupi hetimor po vijon punën për identifikimin e personave të tjerë të dyshuar për kryerjen e veprimeve të kundërligjshme në këtë protestë të dhunshme”.

Njoftimi i Policisë së Tiranës