Pjerin Ndreu: E dinë të gjithë, LSI bleu PD-në në Lezhë

21 MAJ 2019 I FTUARI LIVE AS1 frame 23197 1100x620

Pjerin Ndreu, kandidati i Partisë Socialiste në Lezhë, ishte “I Ftuari” i Endri Xhafos këtë të martë nga ku foli ndër të tjera edhe për fenomenin e blerjes së votave.

Ai u shpreh se në Lezhë, në zgjedhjet e 2017-ës, ishte LSI që bleu PD dhe për këtë ai thotë se e dinë të gjithë.

“PS mund të merrte edhe 4 mandate në Lezhë, por ndodhi ajo që ndodhi. LSI bleu PD-në. Të thuash se kush bleu vota në Lezhë, këtë e di të gjithë Lezha. Kanë ardhur edhe me makina qeveritare dhe këtë e kam edhe të filmuar. Ditën e votimit, persona të ndryshëm që nuk kishin fare lidhje me eskortën e presidentit vërdalliseshin nëpër fshatra. Lezha në 2017-ën bëri hapa cilësorë para. Rreziku që Lezha do të kalojë edhe në pushtetin lokal në anën e socialistëve dhe normalisht në zonë ndjehet një panik te krahu kundërshtar. Ku ka qeverisje PD-je janë në nivele skandaloze. Të nxjerrësh të dhënat e bashkisë së Lezhës është një skandal”, tha Ndreu.

Sa i përket deklaratave të fundit të Lulzim Bashës se 30 qershori do të ndalet me çdo çmim dhe zgjedhje nuk do të ketë, Ndreu u shpreh se askush nuk do t’i ndalë të realizojnë zgjedhjet ashtu si e ka përcaktuar Presidenti.

“Presidenti i Republikës ka caktuar një datë. Nëse nuk duan të vijnë le të mos e bëjnë. Çfarë kemi bërë ne që të mos shkojmë? Kurrë mos ardhtë. Ai ka braktisur parlamentin. Veprimi i tyre ka marrë zero pikë nga kancelaritë europiane”, tha Ndreu.