Basha: Europa e dëgjoi zërin e shqiptarëve, koha për zgjidhje politike

0e310be3 a3a9 4e13 a653 5eca9b772de5 1100x620

Përmes një postimi në rrjetet sociale, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka shprehur edhe një herë qëndrimin e tij për largimin e Kryeministrit Rama.

“Europa e dëgjoi zërin e shqiptarëve të bashkuar. Çdo ëndërr për të sunduar si despot lindor, popullin perëndimor të Shqipërisë, do të marrë përgjigjen e merituar. Shqiptarët nuk do të pranojnë kurrë më paligjshmërinë e një qeverie të dalë nga zgjedhjet e faktuara të vjedhura. Nuk do të pranojnë më zgjedhje false të kryeministrit të kapur në krim”, shkruan Basha në Facebook.

Ai gjithashtu përsëriti qëndrimin e mbajtur një ditë më parë në protestën e organizuar nga opozita duke thënë se “Tani është koha për zgjidhjen politike, largimin e Edi Ramës, qeveri tranzitore, zgjedhje të lira dhe të ndershme”.

Më herët gjatë ditës Rama i shkroi përsëri një letër publike kundërshtarit të tij, i cili iu përgjigj përmes një tjetër postimi në Facebook. Të premten e 31 majit, opozita ka thërritur një tjetër protestë kombëtare, ndërsa një ditë më vonë, Partia Socialiste nis edhe fushatën zgjedhore.

Beteja jonë është për Shqipërinë si gjithë Europa! Europa e dëgjoi zërin e shqiptarëve të bashkuar. Çdo ëndërr për të sunduar si despot lindor, popullin perëndimor të Shqipërisë, do të marrë përgjigjen e merituar. Shqiptarët nuk do të pranojnë kurrë më paligjshmërinë e një qeverie të dalë nga zgjedhjet e faktuara të vjedhura. Nuk do të pranojnë më zgjedhje fallso të kryeministrit të kapur në krim. Tani është koha për zgjidhjen politike, largimin e Edi Ramës, qeveri tranzitore, zgjedhje të lira dhe të ndershme. #ShqipëriaSiEuropa

Gepostet von Lulzim Basha am Sonntag, 26. Mai 2019