Dënohen me vdekje 3 francezë të ISIS

3000 1 600x338

Një gjykatë në Irak dënoi me vdekje tre shtetas francezë, të cilët u shpallën fajtorë për pjesëmarrje në grupin militant Shteti Islamik.

Tre francezët e dënuar, Kevin Gonot, Leonard Lopez dhe Salim Machou kanë 30 ditë kohë për të apeluar vendimin.

Që prej muajit shkurt 12 shtetas francezë janë transferuar nga Siria në Irak për t’u përballur me gjykatën për krimet e ndërmarra nga Shteti Islamik.

Autoritetet franceze ende nuk kanë reaguar për vendimin e drejtësisë irakiane, megjithatë, presidenti Macron, i pyetur më parë për këtë çështje, u shpreh se ky është një veprim i sovran i Irakut.

Grupet për të drejtat e njeriut shpesh i kanë kritikuar këto lloje gjyqesh, duke thënë se ato shpesh mbështeten në dëshmi të marra gjatë torturave.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 130 raste të reja në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 116 pacientë të shtruar në spital, 23 në terapi intensive, 7 të intubuar
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 23 të shëruar në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit