Dëmet kolosale të tërmetit 8 ballë, tronditi Amerikën Latine

Publikuar më: 27/5/2019, ora 11:27

Dëmet kolosale të tërmetit 8 ballë, tronditi Amerikën Latine

Publikuar më: 27/5/2019, ora 11:27

Peruja u godit të dielën nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8 ballë, i cili u ndje edhe në Kolumbi, Ekuador dhe Brazil.

Të paktën një person është konfirmuar i vdekur deri tani, ndërsa të plagosurit janë disa. Dëmet materiale janë të shumë. Godina të shkatërruara, madje edhe rrugë të shkatërruara.

Sipas autoriteteve amerikane të regjistrimit të lëkundjeve sizmike, tërmeti u regjistruar në 109 km thellësi dhe rreth 80 km në juglindje të Lagunas. Lëkundje kanë zgjatur për më shumë se 2 minuta.