Protesta e shtatë e opozitës, reagon Ambasada Amerikane – A2

Protesta e shtatë e opozitës, reagon Ambasada Amerikane

Ambasada Amerikane ka reaguar pas mbylljes së protestës së shtatë të opozitës, duke dënuar dhunën gjatë saj.

“Ambasada e SHBA dënon dhunën që ndodhi gjatë protestës sonte. Grumbullimi paqësor dhe e drejta për të shprehur pakënaqësitë ndaj qeverisë janë shtylla të demokracive të shëndosha, por janë të drejta që duhen ushtruar paqësisht. Përdorimi i mjeteve piroteknike, sidomos kur vënë në shënjestër policinë, nuk është akt paqësor, është i papranueshëm dhe jodemokratik. Iu bëjmë thirrje të gjithë organizatorëve të protestës të ndalojnë aktet e dhunshme dhe të angazhohen në dialog konstruktiv”, mbyllet deklarata e Ambasadës së SHBA.

Shkarkoni aplikacionin e A2