Protesta e shtatë kombëtare, opozita njofton marshim deri në mesnatë

MB PROTESTA frame 677 1100x620

Opozita ka thirrur mbështetësit e saj në protestën e shtatë kombëtare mbrëmjen e sotme, në orën 19:00. Edhe këtë herë autoritetet janë njoftuar për një protestë në formë marshimi, që nis në bulevardin Dëshmorët e Kombit, para zyrës së Kryeministrit.

 Selia blu ka njoftuar se protesta do të zgjasë deri në mesnatë. Nga ana tjetër autoritetet i janë përgjigjur selisë blu duke theksuar se do të lejojnë grumbullimin vetëm para Kryeministrisë dhe deri në orën 21:00. Në mbrojtje të rendit dhe sigurisë, mësohet se Policia do të angazhojë 1300 efektivë të saj, para dhe gjatë protestës.

 Pak orë para mbërritjes së protestuesve, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi reagoi përmes një statusi në Facebook, ku shkruan se “sot më shumë se kurrë, Shqipëria ka nevojë për forcën e protestës qytetare, ka nevojë që të gjithë bashkë të dëshmojnë se e ardhmja e fëmijëve tanë nuk mund të jetë peng i papërgjegjshmërisë së Edi Ramës”.

Kryemadhi bën thirrje që në protestë të dalin të gjithë pa dallim moshe, krahine, gjinie apo ngjyrimesh politike.