Sulm me armë në Australi, viktima e të plagosur

https   cdn.cnn .com cnnnext dam assets 190604131703 01 darwin shooting 0604 restricted 1100x620

4 persona humbën jetën dhe një mbeti i plagosur si pasojë e një sulmi me armë zjarri në disa zona të ndryshme në qytetin australian të Darwin.

Agresori, i pajisur me armë automatike sulmoi një motel, një lokal dhe një park në rrethinat e qytetit dhe qëlloi mbi personat që qëndronin aty. Pas disa orësh, ai u vu në pranga nga forcat e policisë. Autori i sulmit është një 47 vjeçar me precedent penal që pak kohë më parë ishte lënë i lirë me kusht.

Zyrtarë të policisë bëjnë të ditur, se nga hetimet paraprake, nuk duket se sulmi ka lidhje me terrorizmin, megjithatë të gjitha pistat janë duke u verifikuar.