Xhaçka në Korçë: Do të rindërtohet çdo shtëpi e dëmtuar nga tërmeti

Xhacka ne Korce frame 479 1100x620

“Banesat që janë dëmtuar nga tërmeti i së shtunës në Korçë do të rindërtohen të gjitha dhe banorët do të kompensohen për dëmet që u janë shkaktuar në orendi dhe pajisje shtëpiake”.

Ky ka qenë premtimi që ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka iu ka bërë banorëve të prekur nga tërmeti. Në fakt, një premtim të tillë e bëri një ditë më parë edhe kryeministri Edi Rama, ndërsa pritet që në mbledhjen e qeverisë ditën e mërkurë të akordohet edhe fondi përkatës.

Ndërkohë gjatë paradites së kësaj të marte, ministrja Xhaçka zhvilloi një mbledhje të zgjeruar me Shtabin e Emergjencave në Prefekturën e Korçës, ku u njoh me situatën dhe masat e marra për t’iu gjendur pranë banorëve që kanë mbetur pa shtëpi.

Aktualisht, në Floq, nën çadra janë ende 70 banorë, 45 janë sistemuar në shkollën e fshatit ndërsa 25 të tjerë në një qendër sociale.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 6 viktima në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 143 raste të reja në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 51 të shëruar në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 119 persona në spital, 14 në terapi intensive, 3 të intubuar