Analiza e Die Press, Tirana e Shkupi të presin, 4 vende kundër anëtarësimit

DIE PRESS SHQIPERIA frame 71 1100x620

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të presin. Gazeta austriake Die Press hedh ujë të ftohtë në shpresat e dy vendeve për çelje të negociatave.

Në një analizë gazetari Oliver Grimm thotë se në takimin e përjavshëm të së mërkurës me komisionerin për zgjerimin Johanes Hahn, ambasadorët e vendeve anëtare do të përcjellin konstatimin se shtete të ndryshme e refuzojnë hapjen e negociatave.

Duke qenë se vendimi kërkon unanimitetin e 28 vendeve anëtare përjashtohet mundësia që të arrihet diçka para verës për Shqipërinë dhe Maqedoninë e veriut, thuhet në shkrim.

Analisti përmend Francën dhe Holandën si dy shtetet që kundërshtojnë më fort hapjen e negociatave të anëtarësimit, duke kujtuar se Holanda ka bërë një hap më shumë duke kërkuar fundin e regjimit të lëvizjes pa viza për qytetarët shqiptarë.

Edhe Danimarka dhe Gjermania, sipas Die Press, nuk janë dakord për t’i dhënë dritën jeshile shteteve të Ballkanit Perëndimor.