Emri i tij doli në përgjimet e Avdylajve, reagon kandidati socialist për Shijakun

arbana a2 cnn ps shijak 1100x620

Kandidati i Partisë Socialiste për Bashkinë e Shijakut, Elton Arbana, emri i të cilit doli përgjimet e publikuara këtë të mërkurë në të përditshmen gjermane “Bild”, deklaroi për për A2 CNN: “I kam dëgjuar nga mediat përgjimet. Un jam kryetar i Partisë Socialiste (Shijak) dhe si i tillë, kam komunikim në telefon me çdo qytetar të Shijakut”.

“Kryetari i Partisë nuk ka asnjë akses në asnjë institucion. Bën detyrën administrative të partisë. Aq më pak që në kohën për të cilën flitet, unë nuk kam qenë as në marrëdhënie pune. Kam dy vite e gjysmë pa punë”, shtoi Arbana.

Momentalisht Arbana është kandidati i Partisë Socialiste për Bashkinë e Shijakut dhe ka nisur fushatën zgjedhore.

Kreu i Bashkisë Shijak: Fakti që nuk kam qenë palë, më nxori jashtë rikandidimit

A2 CNN ka kontaktuar edhe me Ardian Kokomanin, kryetarin aktual të Bashkisë Shijak, emri i të cilit gjithashtu është përfshirë në përgjimet e publikuara këtë të mërkurë në të përditshmen gjermane, “Bild”.

Ai është shprehur se: “Koha për të cilën behët fjalë në përgjime i përket periudhës së fushatës për zgjedhjet parlamentare të 2017-ës. Jam plotësisht i bindur dhe i sigurt që nuk kam marrë pjesë në takimin e kërkuar nga Astrit Avdyli në telefon. Fakti që unë nuk kam qenë palë e tyre më nxori jashtë rikandidimit të emrit tim për një mandat të dytë”.

Për këtë histori ka reaguar edhe deputeti socialist, Ilir Ndrazhi. “Nuk e kam takuar asnjëherë Astrit Avdylin. Organet e drejtësisë le të veprojnë për zbardhjen reale të situatës (nëse ka një të tillë)”, është shprehur Ndrazhi.