Kaos te Mali i Zi para Kosovës, ikën trajneri dhe 2 lojtarë serbë

montenegro world cup qualification 4615398 1100x620

Serbët duket se nuk e kanë të mundur që ta ndajë në politikën nga sporti, arti apo fusha të tjera.

Kësaj radhe rasti është përsëritur pak orë para fillimit të ndeshjes mes Kosovës dhe Malit të Zi.2 lojtarë serbë që luajnë për Cervena Zvezdën dhe trajneri i kombëtares malazez kanë vendosur të braktisin ndeshjen e vlefshme për eliminatorët e Euro 2020, për arsyen se Serbia nuk e konsideron Kosovën si shtet të pavarur.

Një ditë më parë media serbe dhe grupime tifozësh iu kanë bërë thirrje trajnerit dhe 5 lojtarëve serbë të Malit të Zi që të bojkotojnë ndeshjen me “Dardanët”.

Thirrjes së tyre iu përgjigjën trajneri Ljubisa Tumbakoviç dhe lojtarët Filip Stojkoviç dhe Mirko Ivaniç.“Vijesti” shkruan se Mali i Zi do të drejtohet në ndeshjen e sotme ndaj Kosovës nga Miodrag Djudoviç dhe Dragoje Lekoviç.

Pas këtij vendimi të rëndë duket se Ljubisa Tumbakoviç nuk do të jetë më trajneri i Kombëtares malazeze.