Sulmi ndaj cisternave, Emiratet e Bashkuara Arabe fajësojnë një “aktor shtetëror”

Përditësuar më: 7/6/2019, ora 13:40
2019 05 13T143558Z 1070642899 RC136A151D00 RTRMADP 3 SAUDI OIL EMIRATES TANKER 1024x675

Sulmi ndaj cisternave, Emiratet e Bashkuara Arabe fajësojnë një “aktor shtetëror”

Përditësuar më: 7/6/2019, ora 13:40

Një “aktor shtetëror” qëndron pas sulmeve ndaj 4 cisternave të naftës në brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe. Dyshimi është ngritur nga vetë qeveria e Abu Dabit gjatë një sesioni të Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara.

 “Sulmet e 12 majit lanë shenja të dukshme se ishte një operacion i sofistikuar dhe i koordinuar”, thuhet në raportin e Emirateve të Bashkuara.

Megjithatë nuk drejtoi gishtin ndaj ndonjë shteti konkret për sulmet, të cilat shënjestruan gjithashtu edhe anije të Arabisë Saudite dhe Norvegjisë, për këtë ngjarje, Shtetet e Bashkuara akuzojnë Iranin, edhe pse Teherani mohon çdo pretendim dhe kërkon hetim të detajuar.

Një nga sulmet

Duke marrë shkas nga sulmet por edhe tensionet gjithnjë e në rritje mes dy vendeve, presidenti amerikan Donald Trump tha se ekziston një shans që administrata e tij të ndërmarrë një aksion ushtarak kundër Iranit.

 “Gjithmonë ekziston një mundësi. Unë nuk e dëshiroj atë. Nuk është një opsion të cilin e preferoj, por mbetet gjithmonë një mundësi”, deklaroi Trump. Pavarësisht këtij paralajmërimi, Trump u shpreh i gatshëm të negociojë me qeverinë e Teheranit lidhur me normalizimin e marrëdhënieve.

Dëmet e sulmeve në cisterna të ndryshme

Ndërkohë, sulmet ndaj cisternave të naftës u zhvilluan në ujërat territoriale të Emirateve, vend i cili e konsideron një operacion sabotazhi. Abu Dabi dyshon se zhytësit kanë shkelur ujërat territorial me anije të shpejta dhe kanë vendosur mina për shkaktuar një shpërthim të madh, por që nuk ndodhi kështu.