“Nuk ka datë për zgjedhje”, vendimi i presidentit Meta vë në lëvizje ambasadorët

HEAD AMBASADORET frame 1319 1100x620

Pas vendimit të Presidentit që shfuqizoi dekretin për zgjedhjet e 30 qershorit, ambasadorët e huaj në vendin tonë u vunë menjëherë në lëvizje.

Kryediplomatët e BE-së dhe e ngarkuara me punë e SHBA-së zhvilluan një takim në Kryeministri me kreun e qeverisë, Edi Rama. Burime konfidenciale nga takimi thonë për A2 CNN se prej tyre është kërkuar që të vijohet me zgjedhjet e 30 qershorit.

“Të vijohet me procesin zgjedhor. Çdo shkelje e Kushtetutës duhet hetuar”, mësohet të jenë shprehur ndërkombëtarët.  

Ndërsa, para takimit me kryeministrin Edi Rama, ambasadorët e vendeve të BE-së ishin në një takim me ambasadorin Soreca në zyrat e delegacionit europian.