Rama në kryesi: Asgjë nuk na ndal, rezolutë për shkarkimin e Presidentit

9b00fc08 1457 4c11 bdca 8273bd67ccf3 1100x620

Në fjalën e tij të mbajtur në mbledhjen e kryesisë së Partisë Socialiste, Kryeministri Edi Rama ka thënë se vendimi i Presidentit për shfuqizimin e dekretit për datën e zgjedhjeve ishte i pritshëm.

Sipas burimeve të A2 CNN, Rama ka konfirmuar edhe një herë qëndrimin e shumicës që zgjedhjet do të mbahen më 30 qershor.

“Ne jemi republikë parlamentare, jo presidenciale. Ndaj asgjë nuk na ndal të vijojmë përpara me 30 qershorin. Të enjten do të zhvillojmë një debat shumë të gjatë parlamentar. Të shpalosim të gjitha argumentet kundër këtij vendimi të Presidentit. E enjtja do të finalizohet me rezolutë për shkarkimin e Presidentit. Duhet të fokusohemi te 30 qershori. Jemi në mes të lojës. Pas debatit, çështja diskutohet në KQZ dhe më pas në Kolegjin Zgjedhor”, mësohet të ketë thënë Rama.