Negociatë amerikane në Prishtinë? Rama dhe Meta shtrëngojnë duart para Palmer

Situata e ndezur politike në Shqipëri dhe acarimi i marrëdhënieve mes mazhorancës dhe Presidentit Meta, është menaxhuar nga protagonistët e saj, të cilët kanë evituar të shfaqin publikisht në Prishtinë dallimet mes tyre.

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama shtrënguan duart me njëri-tjetrin, në momentin që kreu i qeverisë mbërriti në aktivitetin me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë.

Pak para se të mbërrite Rama, Presidenti Meta po bisedonte me zv/ndihmës sekretarin amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, i cili ka qenë një nga zërat më të fortë ndërkombëtarë, për sa i përket krizës politike në Shqipëri.

Shfuqizimi i datës se zgjedhjeve nga Presidenti u komentua nga mazhoranca si zbritje e tij në fushën e betejës politike dhe bërje palë me opozitën.

Mbetet për t’u parë nëse prezenca e të treve sot në Prishtinë, do të shfrytëzohet për një negociatë nën drejtimin e amerikanëve, me qëllim gjetjen e një zgjidhjeje për krizën politike në Shqipëri.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 6 raste të reja të konfirmuara në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 383 numri total i rasteve të konfirmuar
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 22 persona kanë humbur jetën