Përplasjet në Shkodër për KZAZ, kryebashkiakja Ademi: Policia po i shërben qëllimit kriminal të Ramës – A2

Përplasjet në Shkodër për KZAZ, kryebashkiakja Ademi: Policia po i shërben qëllimit kriminal të Ramës

Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, në një komunikim përpara mediave, u shpreh se Policia e Shtetit është prej shumë kohësh jashtë shinave të ligjit, duke i shërbyer qëllimit kriminal të Edi Ramës për të uzurpuar me forcë atë që nuk fiton dot me votë, pasi ditën e sotme ka pasur sërish tensione në KZAZ nr.2, ku policia ka tentuar të futet me forcë në Pallatin e Sportit.

“Në përputhje të plotë me ligjin, në zbatim të dekretit në fuqi të Presidentit të Republikës, i botuar edhe në Fletoren Zyrtare, i detyrueshëm për zbatim nga çdo institucion shtetëror dhe i zgjedhur, Bashkia e Shkodrës ka kërkuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve lirimin e mjediseve që janë pronë e Bashkisë Shkodër. Bashkia e Shkodrës ka kërkuar zyrtarisht bashkëpunimin e Policisë së Shkodrës për të zbatuar dekretin e Presidentit, i cili ka shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore”, u shpreh Ademi.

“Deri tani që flasim nuk ka asnjë pergjigje zyrtare me shkrim, siç normalisht duhet të funksionojë komunikimi në mes institucioneve të shtetit. Përgjigja e vetme e policisë, siç po e shohin përditë përmes mediave shkodranët e shqiptarët, nuk është ajo e një institucioni në shërbim të interesit publik, por e një bande që synon nxitjen e konfliktit dhe përdorimin e dhunës. Si Kryetare e Bashkisë së Shkodrës kam detyrimin ligjor të bëj gjithçka për kontrollin e territorit të Bashkisë, duke mos lejuar asnjë puç institucional të bandave të Edi Ramës që drejtojnë Policinë, Prefekturën dhe Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve”, shtoi kryebashkiakja.


Ademi theksoi se “çdo akt që persona me uniformën e policit kryejnë kundër punonjësve të Policisë Bashkiake në detyrë funksionale e ligjore, e cila ka përgjegjësinë ligjore të administrojë pronën e Bashkisë së Shkodrës, në këtë rast Pallati i Sportit, i cili është tentuar të uzurpohet edhe mëngjesin e sotëm nga militantët e Ramës, do të marrë përgjigjen e merituar”.

“Të mbështetur nga Policia e Shtetit, persona të paidentifikuar, kanë tentuar të shpërthejnë derën e Pallatit të Sportit por nuk ia kanë dalë pas ndëryrjes së Policisë Bashkiake. Për këtë cënim të rëndë të autonomisë vendore nga qeveria e Edi Ramës kam vënë në dijeni insitutucionet dhe organizmat ndërkombëtare, për të cilët qeverisja vendore e qyteteve, është e shenjtë. Edi Rama mund t’ia ketë dalë me çfarëdo makinacionesh të asgjesojë dhe të minojë institucionet që kontrollojnë pushtetin e tij, Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën e Lartë, Prokurorinë, por nuk do t’ia dalë të nënshtrojë Shkodrën dhe të asgjesojë vullnetin e shkodranëve për të zgjedhur si qytetarë europianë në zgjedhje të lira e të ndershme”, theksoi Voltana Ademi.

Shkarkoni aplikacionin e A2