Rakipi: Shqipëria nuk e meriton çeljen e negociatave – A2

Rakipi: Shqipëria nuk e meriton çeljen e negociatave

“Është shumë turp kur ne dëgjojmë nga kjo administratë e lartë europiane, nga këta njerëz kaq të rëndësishëm të BE, të cilët thonë se Shqipëria ka realizuar detyrat”.

Kështu është shprehur gazetari Ylli Rakipi në emisionin “I Ftuari” të Endri Xhafos. “Shqipërinë duhet ta shohësh me mikroskop për të gjetur ndonjë arritje. Edhe reforma në drejtësi është kapur. Vendimi i vërtetë është i vendeve anëtare, ku vendet më të rëndësishme kanë një vendim politik për Shqipërinë dhe ne jemi shumë larg për t’u pranuar, për të hapur negociatat”.

Më tej, Rakipi shprehet se Rama kërkon ta hedh fajin te problematikat e BE. “E gjithë përpjekja e zotit Rama që përpiqet t’ia hedh fajin problematikave që ka sot Perëndimi, kur vet nuk qëndron asgjëkund, është një turp i madh. Edi Rama duhet të heq dorë sa më parë nga ideja se Perëndimi ka problemet e veta dhe nuk e pranon Shqipërinë dhe Maqedoninë. Ballkani është një vatër shumë e nxehtë, por Shqipëria ka probleme shumë të mëdha. Shqipëria është sot një narkoshtet. Shqipëria është kthyer në një urë të transportit të drogërave”.

Por çfarë do të ndodhë në tetor mbi negociatat? Sipas gazetarit Ylli Rakipi, ato nuk do të hapen. Ai thekson se Shqipëria nuk i meriton negociatat.

“Unë nuk kam një pritshmëri të mirë. Mundësia maksimale është të mos hapen. Shqipëria nuk ka nevojë për negociata, për çfarë mund ta ndihmojnë këto negociata?! Unë nuk e kuptoj. Ky vrapim i çmendur është si fotografitë që kanë bërë liderët para zgjedhjeve. Shqipëria nuk e meriton çeljen e negociatave, për shkak të kthimit në një narkoshtet, kalimi i vendit në duart e 10 vetave, ti anëtarësohu edhe në një planet tjetër, por do të ishte pa lidhje”, u shpreh Ylli Rakipi.

Shkarkoni aplikacionin e A2