Rama e Zaev: Ballkani rrezikohet nga kërcënimi nacionalist – A2

Rama e Zaev: Ballkani rrezikohet nga kërcënimi nacionalist

London, 18. juna 2019.- Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabic boravi u radnoj poseti Velikoj Britaniji, tokom koje ucestvuje na nekoliko skupova posvecenih jacanju ekonomija regiona Zapadnog Balkana, odnosima u regionu, napretku Srbije na putu ka Evropskoj uniji i aktuelnoj situaciji u EU. Danas je govorila na FT forumu Zapadnog Balkana (FT Western Balkans Forum) o temi "Mogucnosti ulaganja u brzorastucem regionu". Premijeri Severne Makedonije i Albanije Zoran Zaev i Edi Rama na forumu. FOTO TANJUG/ KABINET PREDSEDNICE VLADE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIC/ bg

“Ballkani rrezikohet nga kërcënimi nacionalist nëse BE nuk çel negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore në vjeshtë”.

Paralajmërimi vjen nga kryeministrat e dy vendeve në një prononcim për Financial Times. “Nuk duhet të ndodhin zhvillime të këqija për të kuptuar se çdo hap pas në këtë proces nxit nacionalizmin, fantazitë dhe ëndrrat e dëmshme”, u shpreh kryeministri Rama.

Ndër të tjera ai thekson se Shqipëria ashpërsoi luftën kundër korrupsionit me anë të reformës në drejtësi për të zhbllokuar hapjen e negociatave. Rama komenton dhe idenë e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, i cili kërkon reformim të thellë të BE-së përpara zgjerimit. Kryeministri shqiptar thotë se fuqizimi i Unionit dhe anëtarësimi i Ballkanit janë dy zhvillime që mund të ndodhin paralelisht.

Shkarkoni aplikacionin e A2