Gjendet një makinë e djegur në Durrës, dyshohet se u përdorën në atentat

makinaaa 1 1100x620
Foto ilustruese

Një automjet është gjendur i djegur pasditen e sotme në zonën e Shën Vlashit në Durrës.

Nga të dhënat e para, dyshohet se automjeti është përdorur në atentatin ndaj Julian Meçajt dhe Plarent Dervishit këtë të enjte në Durrës, në rrethrrotullimin e Kënetës. Zona ku është gjetur mjeti i shkrumbuar vetëm pak kilometra nga ngjarja e mesditës.

Nga sulmi me armë mbeti i plagosur Julian Meçaj, 36 vjeç, dhe Plarent Dervishaj, 47 vjeç, kunati i Lulzim Berishës. Mësohet se Meçaj ka marrë një plumb në këmbë dhe është jashtë rrezikut për jetën pasi ka marrë ndihmën e parë në urgjencën e spitalit të Durrësit, ndërsa Dervishaj ka vetëm një gërvishtje. Personi i tretë i ndodhur në makinë, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, nuk është plagosur.